افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت لاستیک در آستانه سال جدید

10 / 10
از 1 کاربر

 رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک ، روغن گفت : تا زمانی که دولت جلوی قاچاق را نگیرد بازار لاستیک و روغن نه تنها به  ثبات و رونق در خرید و فروش نخواهد رسید بلکه جریان قاچاق قیمت ها را نیز در این بخش متاثر خواهد کرد.

عباس سماواتی  افزود: در حال حاضر چیزی در حدود 30 درصد از لاستیک و روغن موجود در بازار بواسطه قاچاق وارد شده است که طبعا این جریان به ضرر تولیدکننده و واردکنندگانی است که به شکل قانونی اقدام به تولید و واردات می نماید چرا که در این شرایط با وجود هزینه ها وارد شده ناگزیر به رقابت با کالاهای قاچاق و کاهش قیمت هستند.

وی اظهار داشت : در چنین شرایطی که رکود در بازار لاستیک و روغن حاکم است بسیاری از واردکنندگان به دلیل رکود و از سویی افزایش کالاهای قاچاق ، اقدام به واردات نمی کنند  چرا که صرفه اقتصادی را برای آنها نداشته و بیشتر متضرر می شوند.

وی در ادامه با انتقاد از دریافت مالیات های نجومی در وضعیت کنونی رکود در بازار گفت : در شرایط فعلی بازار پرداخت مالیات های سنگین ، مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه ها فشار زیادی را به واحدهای صنفی در این بخش وارد کرده و تعدادی را نیز به تعطیلی کشانده است.

وی گفت : تا هنگامی که راهکاری برای جلوگیری از جریان قاچاق و دریافت مالیات ها سنگین در این صنف اتخاذ نشود اوضاع بازار لاستیک و روغن به همین منوال خواهد بود.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک ، روغن همچنین به وضعیت بازار اشاره کرد و اظهار داشت : از ابتدای امسال تاکنون به ندرت خرید و فروشی در این بازار صورت گرفته است و همچنان بازار لاستیک و روغن با رکود جدی مواجه است.

سماواتی افزود : مدت زیادی است که عملا بازار لاستیک و روغن تعطیل شده هر چند امید می رفت با با اجرای برجام حرکتی در بازار صورت گیرد اما متاسفانه تاکنون تغییری در بازار تقاضا بوجود نیامده است.

وی خاطر نشان کرد : متاسفانه در روزهای اخیر افزایش نوسانات و سیر صعودی نرخ دلار این موجب بلاتکلیفی در بازار شده و  بازار را با رکود بیشتری مواجه کرده است این در حالی است که با اجرای برجام نیز اوضاع بازار لاستیک و روغن به جزء دو سه روز اول اجرای آن هیچ تغییری نداشته است .

وی در ادامه به تاثیر یکسان سازی نرخ ارز بر بازار لاستیک و روغن پرداخت و گفت : با وجود دلالان به نظر نمی رسد تک نرخی شدن نیز تاثیری بر وضعیت قیمت ها و بازار فروش داشته باشد جزء آنکه بانک مرکزی ارز زیادی را در بازار تزریق کند تا تغییری بر بازار حاصل نشود.

وی تاکید کرد : ضمن اینکه با تک نرخی شدن ارز شاهد افزایش قاچاق در کشور خواهیم بود از این رو اجرای این تصمیم مستلزم نظارت و کنترل بیشتر بر بازار است .

وی در خصوص بازارصنف لاستیک و روغن در آستانه سال جدید گفت : به نظر نمی رسد امسال و در آستانه سال جدید تغییری در بازار این صنف بوجود آید و تنها ممکن است در برخی از سایزهای لاستیک ها به دلیل ممانعت دولت از ورود از آنها با 20 تا 30 درصدی افزایش قیمت مواجه شود.

وی تصریح کرد : در چند ماه اخیر دولت برای حمایت از تولیدات داخلی مانع ورود برخی از انواع تایرها به کشور شده است که پیش بینی می شود با توجه به احتمال کمبود در این بخش در روزهای پایانی سال شاه افزایش قیمت این نوع لاستیک ها در بازار باشیم.