ابلاغ دستورالعمل اجرایی فروش و خدمات پس از فروش تایر

10 / 10
از 1 کاربر

هدف از ابلاغ این دستورالعمل را کاهش عرضه تایرهای فاقد کیفیت در بازار و مسئولیت پذیری عرضه کنندگان در قبال حمایت از مصرف کننده دانست و گفت: براساس این دستورالعمل مشخص شدن تعهدات و وظایف تامین کنندگان اعم از واحدهای تولیدی و واردکنندگان و فروشندگان انواع تایر در قبال مصرف کنندگان الزامی است.

در این دستورالعمل، تولیدکنندگان، واردکنندگان و فروشندگان انواع تایر مکلفند به‌طور مستقیم یا از طریق واسطه فروش، واسطه خدمات پس از فروش یا نمایندگی‌های مرتبط خدماتی ،تعهدات خود را در قبال مصرف کننده ایفا نمایند.

عرضه کنندگان انواع تایر و تیوپ دارای پروانه معتبر کسب نیز موظفند در هنگام تحویل لاستیک نسبت به صدور صورت حساب فروش، ارایه دفترچه یا بروشور راهنما و کارت ضمانت با زبان فارسی مبادرت نمایند.

واردات تیوپ و تایرهایی که بیش از دو سال از  تولید آنها گذشته باشد (تاریخ تولید بر روی دیواره تایر حک شده است) ممنوع است و شرکتهای تولیدی و وارداتی باید صرفا به عرضه کنندگانی که دارای پروانه کسب معتبر و کد اقتصادی هستند، محصولات خود را عرضه نمایند.

طبق این ابلاغیه ، تولیدکنندگان و واردکنندگان در طول دوره مدت ضمانت مکلفند که هر نوع نقص یا عیب ذاتی که که در لاستیک فروخته شده وجود داشته یا در نتیجه استفاده معمول از آن بروز کرده را با توجه به مفاد ضمانت نامه و مشخصات اعلامی به مصرف کننده ، مسئولیت آنها را پذیرفته و لاستیک جایگزین یا خسارت آن را مطابق با فرمولهای محاسباتی مورد نظر حداکثر دو هفته پس از تاریخ شکایت به مشتری مسترد نماید‌.

با توجه به این دستورالعمل ، چنانچه مصرف کننده قبل از استفاده کالا و یا حداکثر به مدت دو روز کاری (بدون احتساب روزهای تعطیل ) از تاریخ فاکتور پس از نصب توسط فروشنده متوجه عیب و یا ایراد ذاتی شود عرضه کننده و یا واسطه خدمات پس از  فروش موظف به تعویض لاستیک با لاستیک سالم بوده و در صورت عدم امکان باید نسبت به پرداخت وجه آن مطابق فاکتور اقدام نماید.

مدیر‌کل کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت این را هم گفت که براین اساس، کارت گارانتی تایر در هنگام تحویل به مشتری باید دارای تاریخ تولید، مشخصات کامل تایر، واردکننده و تولیدکننده باشد و شرایط تعهد و مشخصات مراکز ارایه خدمات، نشانی سامانه، امضا و مهر فروشنده را نیز داشته باشد.

به گفته این مقام مسئول در سازمان حمایت مدت گارانتی انواع تایر و تیوپ از تاریخ تولید به ترتیب 5 و 3 سال است. ضمناً مصرف کنندگان همچنان می‌توانند شکایات خود را از طریق تلفن 124 مطرح کنند.